Či už sa chystáte obdarovať alebo ste práve dostali delikátny a nádherný zlatý šperk, úplne prirodzene túžite po tom, aby tak nádherne ako v ten výnimočný okamih vyzeral podľa možností stále. Je to možné, ale, samozrejme, nebude to len tak. Aj o svoj šperk sa musíte príkladne starať a vedieť ho správne nosiť, aby Vám to mohol vrátiť v podobe lesku a potešenia z každodenného nosenia.
Vzácne šperky s drahými kameňmi by sa v ideálnom svete mali nosiť iba pri zvláštnych príležitostiach. Niektoré výnimočné šperky sú však tradične nosené každý deň - zásnubný prsteň, svadobná obrúčka. Úplne ideálne je, keď si tieto šperky nasadíte ako poslednú vec pred odchodom z domu a ako prvé po príchode domov zasa zložíte. Pri tomto dobrom návyku by ste tak nepotrebovali obmedzovať a myslieť na to, či idete práve miesiť cesto, umyť riad, zasadiť kvety, a podobne. Táto rada sa týka hlavne prstienku, retiazky a náramkov, ktoré sú k poškodeniu najnáchylnejšie. Náušnice je vhodné odkladať aspoň na noc a tiež pri umývaní vlasov. Všeobecne pred kúpeľom a aj spánkom si šperky dávajte dole. Vedzte, že kúpeľ im na lesku a kráse nepridá, ľahko totiž môže dôjsť k poškrabaniu povrchu nielen hubou na umývanie, ale aj sprchovým gélom s peelingovými čiastočkami.
Taktiež by sme Vás radi vystríhali pred letnými dovolenkami, extrémnym teplom a termálnou silne mineralizovanou vodou. Veľa druhov drahých kameňov je citlivých na zmenu teploty. Môže to byť náhla zmena teploty, alebo len jednoducho príliš vysoká teplota priameho slnka, prípadne horúcej vody. Hrozí nielen zmena farby drahokamu, ale dokonca aj jeho popraskanie.
Možno ste svoj zásnubný prstienok dostali práve tam, na nádhernej pláži, pri tyrkysovom mori. Alebo si v raji užívate po svadbe prvé spoločné chvíle. Piesok plus slaná / chlórovaná / mineralizovaná voda však rozhodne nie sú priateľom zlatého šperku, s drahokamom obzvlášť. Preto odporúčame, aby ste si svoj prstienok či obrúčku radšej starostlivo odložili, keď sa slníte a radostne skáčete do vĺn. Piesok Vám môže šperky nepríjemne poškriabať a svoje môže spraviť aj množstvo opaľovacieho krému, ktorým sa iste pravidelne chránite pred slnkom. Ďalšia nástraha je, že popri bezstarostnom dovolenkovom kúpaní v mori Vám prstienok či obrúčka môže z vodou stiahnutých prstov veľmi ľahko skĺznuť. Po sezóne letných dovoleniek často prijímame telefonáty o strate obrúčok. Preto si dávajte, prosím, naozaj pozor :)
Šperky odporúčame nechať bokom aj pri fyzickej práci a aktivite, akou je nielen šport a plávanie, ale napríklad aj také upratovanie Vášho domova. Obrúčka / prsteň by mali určite zostať v bezpečí šperkovnice počas športovania, taktiež pri aj práci v záhrade, dielni či kuchyni. Pokiaľ nosíte prstienok s kameňom, korunka s krapničkami by sa mohla pri náraze, alebo mechanickom tlaku uvoľniť a riskujete tak stratu cenného drahokamu. Okrem mechanického opotrebenia / poškodenia a nežiaduceho vplyvu chemikálii sa zvyknú v jemných drážkach filigránskych šperkov usádzať drobné nečistoty. Čistiace prostriedky a pot urýchľujú oxidáciu povrchu šperku, ale rovnako nebezpečné sú aj kozmetické prípravky. Na mysli máme najmä telové spreje, parfémy, krémy, mydlá, laky na vlasy, a podobne. Majte prosím na mysli, že niektoré drahé kamene sú pomerne mäkké a sú náchylné na poškriabanie, alebo poleptanie. Pre Váš šperk je rozhodne najlepšie, keď si ho nasadíte, až keď ukončíte akékoľvek skrášľovacie procedúry :-)
Šperky sú primárne určené k tomu, aby nás skrášľovali a pôsobili potešenie. Keď sme sa ich už "naučili nosiť", z času na čas sa musíme o ne aj postarať a dopriať im očistu.
Na odstránenie malých nečistôt stačí použiť mäkkú handričku, prípadne veľmi jemnú kefku na usadeniny v záhyboch šperku. V mnohých prípadoch postačí na bežné nečistoty, ako sú mastnota, prach alebo špina, použiť v kombinácii s jemnou kefkou bežné neutrálne klasické mydlo, prípadne jemný odmasťovací prostriedok. Šperk mydlom opatrne umyte, vyčistite v záhyboch a následne dôkladne opláchnite teplou vodou. Prípadne proces vykonajte so špeciálnym profesionálnym roztokom na zlato, ktorý odstraňuje zo šperkov aj zašlé nečistoty.
Nikdy však nedajte na babské rady a nečistite šperk zubnou pastou alebo inými agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ak na to nie sú priamo určené. Mohli by šperk namiesto čistenia poškodiť.
Pri čistení šperkov, ktoré sú osadené drahými kameňmi, treba byť oveľa opatrnejší. Dávajte pozor, aby nedošlo k uvoľneniu a vypadnutiu kamienka. Majte prosím na mysli, že niektoré drahé kamene sú pomerne mäkké a sú náchylné na poškriabanie, alebo poleptanie. Veľa druhov drahých kameňov je citlivých aj na zmenu teploty.
Oživiť lesk zašlého zlatého prstienka, retiazky alebo náušníc môžete špeciálnou handričkou napustenou špeciálnym leštiacim a impregnačným roztokom, či pomocou čistej bavlnenej handričky. Leštite však veľmi zľahka a ideálne krúživými pohybmi, aby ste šperk neposiali mikro-škrabancami a nevytvorili tak nežiaduci matný efekt.
Rovnako dôležité je aj to, ako a kde svoje šperky skladujete (napríklad v noci počas spánku). Prsteň a obrúčku si odkladajte na vhodné miesto, kde budú bezpečne oddelené jeden od druhého. Napríklad aj najtvrdší nerast na planéte Zem, čiže diamant sa vám môže poškriabať, ale iba o iný diamant. Nepovažujte teda prosím svoje diamantové šperky za nezničiteľné. Na tento účel veľmi dobre poslúži aj naša krabička, v ktorej bol šperk zakúpený. Ak ich však pribudlo do vašej zbierky už viac, je prirodzené, že si neobložíte nočný stolík krabičkami. Zadovážte si tak pre svoje prstienky a šperky hoci aj menšiu, ale kvalitnú šperkovnicu. S mäkkým materiálom vo vnútri, ktorá bude mať priehradky, aby sa prstienky a šperky nedotýkali jeden druhého. Po zložení šperku je vhodné pretrieť ho suchou jemnou handričkou, aby ste z neho odstránili mastnotu a pot z uplynulého dňa. Pokiaľ si núdzovo potrebujete šperky zložiť aj počas dňa mimo domu, určite ich, prosím, nevkladajte voľne do vrecka, prípadne do peňaženky k minciam. Mohli by sa Vám ihneď mechanicky opotrebovať a poškriabať. Najlepšie je zabaliť ich opatrne napr. do vreckovky a následne uložiť na bezpečné miestečko, ktoré uzavriete.
Ak je na šperkoch vidno po čase väčšie stopy opotrebovania, môžete si ich dať profesionálne vyčistiť. Na obrúčky máte u nás doživotný bezplatný servis práve na obnovu povrchu, čo v praxi znamená, že sa Vám o ne budeme pravidelne v dvojročných intervaloch starať a navracať ich do pôvodného stavu, aby vyzerali ako v deň, keď ste si ich od nás s radosťou prevzali :-)
Ak máte k starostlivosti o Vaše šperky akékoľvek otázky, neváhajte sa na nás obrátiť. Sme tu pre Vás.